Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Gender Roles of Turkish College Level Futsal Players
Bu çalışmanın amacı üniversite düzeyindeki erkek ve kadın futsal oyuncuları arasındaki cinsiyet rolünü karşılaştırmaktır. Bu nedenle Mart 2016 da Türkiye’deki ulusal üniversite turnuvası takımlarından rastgele olarak 77 futsal oyuncusu (37 kadın, 40 erkek) seçilmiştir. Cinsiyet rollerini belirlemek için BEM cinsiyet rolü envanteri kullanıldı. Veriler, Mann Whitney U testi ile (P <.05) anlamlılık düzeyi olarak analiz edildi. Sonuçlar erkek ve kadın oyuncuların erkeksilik puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığını gösterdi (P>.05). Aksine, kadınsılık cinsiyet rolü kadın oyuncularda erkeklerden anlamlı derecede daha yüksekti (P <.05). Bu nedenle yüksek kadınsılık, Türkiye’deki üniversite düzeyi kadın futsal oyuncular için önemli bir faktör olarak bu araştırmayla ortaya konulmuştur.

Keywords
Bem cinsiyet rolü envanteri, Kadınsılık, Erkeksilik

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri