Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Examination of Corporate Identity Formation; Corporate Identity of Besiktas Gymnastics Club
Dünyada futbol kulüplerinin marka bilinirliğini arttırma ve kurumsal yapılarının oluştururken, kendilerine kimlik yaratmaları gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye’nin ilk kulübü olan Beşiktaş Jimnastik Kulübünün kurumsal kimlik oluşumunu, marka değeri, logo, renkleri, tarihi, vizyon ve misyonu üzerinden değerlendirmek için yapılmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen değişimleriyle birlikte, güncel halini alan kulübün kurumsal yapısı hakkında araştırma yapılmıştır. Kurumsal kimlik çalışmaları yapılırken kulübün özellikle kurulduğu semt ve yaşayanların kültürü, taraftarlar arasındaki birlik ve beraberlik, aidiyetlik duygusunun logoya, renklere, yazı karakterine ve marka değerini önemli derece etkilediği görülmüştür. Araştırma yöntemi olarak, keşfedici bilgi yöntemi kullanılmıştır. Akademik makaleler, gazete arşivleri, kitaplar ve internet sitelerinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak, ulusal ve uluslararası arenada mücadele eden spor kulüplerinin, teknolojik gelişmeler ve yeni pazar alanlarının oluşumu ve ayakta kalabilmeleri içinde, bu değişime uygun adımlar atmaları gerekmektedir. Kulübün kuruluş amacını, ileriye dönük planlarını destekleyici bir kurumsal kimlik oluşturan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, özellikle marka değerini oluşturan özellikleriyle birlikte kendini ve taraftar gurubunu iyi bir şekilde temsil ettiği görülmektedir. Bir markanın kendini ifade etme biçimlerinden en önemlisi kurumsal kimlik yapısını doğru şekilde oluşturmasıdır. Tanınırlık, sempati, güven, işletmenin davranışını kuvvetlendirmekte ve hedef kitlenin davranışlarını desteklemektedir. Öte yandan kurum kimliği şu unsurların oluşmasını sağlamaktadır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü, kurumsal kimlik kılavuzunu tamamıyla yeniden düzenleyerek, kendilerini en iyi şekilde ifade edecek duruma getirmiştir.

Keywords
Kurumsal Kimlik, Kurumsal Kültür, Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri